Winei

Investering Bestyrelse/rådgivning

Winei, ny markedsplads for vin søger investering

Senest opdateret: 10-08-2026
Winei, ny markedsplads for vin søger investering
Stadie: Produkt eller prototype
Skal bruge: 250.000 kr.
Stiftet: 2027

Hvad laver virksomheden?

Winei er en digital platform for vin, hvor vi samler køb og salg af vin og et community et sted.

På Winei kan private købe og sælge vin direkte til hinanden, samtidig med at vinforhandlere kan oprette sig og sælge deres vine gennem platformen. Vi vil altså samle private vinentusiaster, samlere, nybegyndere og vinforhandlere på samme sted fra starten.

Udover køb og salg skal Winei også være et sted, hvor man kan opdage nye vine, lære mere om vin, følge med i vinverdenen, dele sin interesse og blandt andet holde styr på sin egen vinsamling.

Winei er en 100 % digital virksomhed og vi har ikke selv fysiske butikker eller lager. Vores fokus er at gøre det nemmere og mere overskueligt at købe og sælge vin online, samtidig med at vi skaber et stærkt community omkring vin.

Virksomheden søger kapital til

Vi søger en investering på 250.000 kr. for 25 % af Winei.
Investeringen skal bruges til at tage Winei fra den nuværende udviklingsfase til en færdig og lanceringsklar platform.

Pengene skal blandt andet bruges til stiftelse af ApS, juridisk afklaring og rådgivning, videreudvikling af produktet samt markedsføring og lancering. Målet er at få platformen færdig, få de første vinforhandlere og brugere med ombord og skabe de første handler på Winei.

Det er en god investering fordi

Winei er en god investering, fordi vi bygger en platform på et marked, hvor køb og salg af vin i dag foregår mange forskellige steder.

Vi har allerede snakket med flere vinforhandlere, som alle har syntes, at idéen er interessant. Gennem de samtaler har Winei allerede fået skabt nogle gode relationer i vinbranchen, som vi kan bygge videre på. Vi er løbende i dialog med forhandlere og bruger deres input til at gøre Winei bedre og sikre, at vi bygger noget der faktisk giver mening for branchen.

Jeg har selv investeret ca. 10.000 kr. i Winei indtil nu, udover den tid der er lagt i projektet. Det sidste næsten år har jeg arbejdet med at undersøge markedet, udvikle konceptet, bygge demoen og skabe kontakt til branchen.

Jeg har en handelsuddannelse og har gennem fire år arbejdet i detail, hvor jeg blandt andet har beskæftiget mig med vin. Det var også gennem mit arbejde med vin, at idéen til Winei opstod.

Er i følgende branche(r):

E commerce www teknologi
Handel service
Er du interesseret i denne investering?

Winei

Se også disse relaterede

Bliv medlem af Capino i dag

Kom i gang i dag

Har du allerede en konto Log ind