Zone Group (Zone Group ApS)

Investering Lån Bestyrelse/rådgivning

Moderniseret Købmands forretning søger investorer til vækst og udvidelse til flere butikker.

Senest opdateret: 05-10-2026
Moderniseret Købmands forretning søger investorer til vækst og udvidelse til flere butikker.
Stadie: Produkt eller prototype
Skal bruge: 450.000 kr.
Ansatte: 4
Stiftet: 2021

Hvad laver virksomheden?

Vi er to veletablerede iværksættere, der udvikler Købmandsforretningen:
Et nærbutikskoncept med fair priser, udvalgte dagligvarer og praktiske hverdagsprodukter kombineret med kaffe og hurtig mad.

Første butik planlægges i København. Sortimentet skal dække de vigtigste lokale behov uden at være et fuldt supermarked: Basisdagligvarer, drikkevarer, snacks, personlig pleje og husholdningsartikler samt kaffe og mad to go. Vi følger salget tæt og prioriterer de varer, kunderne faktisk køber.

Vi har også identificeret en mulighed i den nordlige del af Storkøbenhavn, hvor samme koncept kan suppleres med café og siddepladser. Ambitionen er først at etablere en veldrevet butik og derefter udvikle flere afdelinger med fælles indkøb, genkendelig identitet og klare driftsrutiner. Købmandsbutikken er et butikskoncept og har eget binavn under vores driftsselskab, som også omfatter andre forretningsaktiviteter.

Kapitalen søges specifikt til Butik 1. Investeringens struktur og ejerandel aftales særskilt, så det er tydeligt, hvilke aktiviteter og økonomiske rettigheder investeringen omfatter. Overskud af investeringen til Butik 1, føres direkte videre til Butik 2, da det forventes at Butik 1 kan klare sig selvstændigt allerede i første del af årets opstart.

Projektet er under etablering. Lejemål og endelige aftaler er endnu ikke på plads. Men vi er registreret som nr.1 i køen til leje af lokalet som nu står tomt.

Virksomheden søger kapital til

Vi søger en finansieringspartner, som ønsker at bidrage med kapital uden at deltage i den daglige drift. Vi er åbne for en finansieringsmodel med fast, på forhånd kendt økonomi og stærk risikobegrænsning for långiver, eller en aftale om en andel af overskuddet, uden nødvendigt ejerskab i virksomheden. De konkrete vilkår aftales individuelt. Vi er selvfølgelig altid åben for alternativ struktur.

Vi arbejder med en samlet opstartsramme på cirka 450.000 kr. Min partner bidrager med 100.000 kr., og jeg bidrager med cirka 40-45.000 kr. Det foreløbige behov for ekstern kapital er dermed cirka 300.000 kr., afhængigt af de endelige lejevilkår og tilbud.

Kapitalen skal bruges til butiksinventar, køleudstyr, kaffe og madudstyr, første varelager, etablering og en likviditetsreserve.

Jeg står for hele renoveringen og moderniseringen af lejemålet, herunder koordinering af nødvendige udskiftninger og fagarbejde. Materialer og eventuelle faginstallationer indgår i budgettet.

Vi behøver ikke løn fra projektet i de første mange måneder, fordi vi har indtægt fra vores eksisterende aktiviteter. Jeg står selv for den indledende drift og opbygger strukturen, så en butiksansvarlig senere kan overtage hverdagen.

Ejerandel, rapportering og øvrige investeringsvilkår aftales individuelt.

Det er en god investering fordi

Projektet kombinerer egen kapital, betydelig arbejdsindsats og et konkret lokalt butikskoncept. Vi bidrager selv med cirka 140.000 kr., og vores mulighed for at undvære ejerløn i opstartsperioden mindsker belastningen af likviditeten. Min erfaring med istandsættelse og praktisk drift bruges aktivt i etableringen.

Den planlagte butik har en overkommelig husleje og ligger i et boligområde med skole og rekreative områder i nærheden og samme udsigtsområde. Det giver flere mulige kundegrupper til dagligvarer, kaffe og mad to go.

Den anden mulighed ligger tæt på boliger og uddannelsessteder med potentiale for både nærbutik og café, og med over 150 boliger. Kortere afstand til indkøb og mad kan være en konkret fordel for både beboere og elever med korte pauser.

Indtjeningen skal bygge på konkurrencedygtige basisvarer kombineret med kaffe, mad og udvalgte produkter med højere fortjeneste. Sortimentet tilpasses efter faktisk efterspørgsel for at begrænse spild og unødig lagerbinding.

En investor får mulighed for at deltage tidligt i et koncept med ambition om flere butikker. Udvidelse sker først, når den første butik har dokumenteret en bæredygtig drift.

Er i følgende branche(r):

E commerce www teknologi
Handel service
Er du interesseret i denne investering?

Zone Group (Zone Group ApS)

Se også disse relaterede

Bliv medlem af Capino i dag

Kom i gang i dag

Har du allerede en konto Log ind